Co to jest przewiert sterowany i jak się odbywa?

Często główne drogi w miastach są zamykane ze względu na wykonywanie prac drogowych. Nikogo nie powinno to dziwić, jednak dla wielu jest to bardzo denerwujące. W końcu osoby, które spieszą się do pracy czy jeszcze w jakieś inne miejsca, muszą w godzinach szczytu w centrum miasta szukać objazdów, które doprowadzą ich do celu.  

Problem takich prac nie dotyczy jednak tylko dróg. Chcąc przykładowo pociągnąć rurociąg bądź kabel od prądu do swojego nowo wybudowanego domu, jesteśmy zmuszeni do błagania sąsiadów o pozwolenie na zrobienie mniejszego lub większego rozkopu. Na szczęście, wraz z postępem technologii zaczęto zapobiegać konieczności wstrzymywania ruchu na drodze i wymyślono przewiert sterowany.  

Ilu osób potrzeba do stworzenia przewiertu? 

Dana czynność zdobywa coraz to większą popularność, a to ze względu na łatwość wykonywania prac. Przewiert sterowany to nic innego jak przewiercanie kanału, w którym umieszczony ma zostać jakiś rurociąg o określonej wielkości, bez konieczności wykopywania dziury. Wielu z nas może się w tym momencie zastanawiać, jak to możliwe.  

Maszyna do przewiertów sterowanych potrzebuje do swojej obsługi przynajmniej dwóch wyspecjalizowanych osób. Początkowo głowica umieszczona na początku urządzenia wbija się w ziemię, a następnie sterowana jest za pomocą pilota, który obsługuje osoba sterująca. To właśnie ten specjalista musi podążać drogą wzdłuż zanurzonego w ziemi wiertła. Odpowiada on za omijanie przeszkód oraz regulację wysokości przewiertu. Drugą osobą jest ta, której miejsce znajduje się na maszynie. To właśnie on odpowiada za wznawianie i hamowanie procesu. 

Co to jest przewiert sterowany i jak się odbywa?  

Jakie są poszczególne etapy pracy? 

Jak wcześniej wspomniano, początkowym etapem pracy jest zanurzenie wiertła w ziemi i doprowadzenie go za pomocą pilota do celu. Wbrew pozorom, w momencie wydostania się głowicy na brzeg, mamy do czynienia dopiero z połową procesu.  

W następnej kolejności, do końcówki, którą ujrzeliśmy u celu przewiertu, zaczepiamy głowicę o większych rozmiarach posiadającą kolce, która ma za zadanie powiększenie otworu. To jednak nie wszystko. Do końcówki danego wiertła dopinamy jeszcze nasz jednoczęściowy rurociąg. Dzięki tej czynności, maszyna wciągając z powrotem swoje wiertło do siebie, pociągnie za sobą rurę, w której następnie umieszczać można już kable. 

Nazwy potrzebnych przyrządów 

Z reguły, przewierty sterowane realizują wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy. Warto jednak wiedzieć, jak fachowo nazywają się określone przyrządy do wykonywania tej czynności. Jako pierwsza w ziemię wbija się głowica pilotowa posiadająca dysze, które przekazują płuczkę bentonitową. Część tą mocuje się na dłuższym już świdrze trójgryzowym, który jest przewodnikiem całego procesu. Najdłuższą, rozwijaną do kilkuset metrów częścią jest żerdzie wiertnicze. To właśnie to rozwija maszyna i dokładnie tym steruje osoba siedząca przy urządzeniu. 

Gdy przystępujemy do drugiego etapu, mocujemy głowicę rozwiercająco-płuczkową. Często dołącza się jeszcze poszerzacz rolkowy.