Dach z blachodachówki czy blachy trapezowej? - dane techniczne i porównanie obydwu pokryć

Wybór pokrycia dachowego jest jedną z najcięższych decyzji podczas budowy domu. Myślimy wtedy przede wszystkim o kwestiach estetycznych. Porównujemy, jaki materiał oraz wzór sprawdzi się najlepiej dla naszej konstrukcji. Często w tym natłoku myśli, zapomina się o aspektach czysto praktycznych.  

Poniżej skupimy się głównie na pokryciach blaszanych, a dokładniej na porównaniu dwóch typów: blachodachówki oraz blachy trapezowej.  

Blachodachówka - specyfikacja 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że skoro obydwa pokrycia stworzone są z tego samego materiału, to praktycznie niczym się nie różnią. Takie spostrzeżenie jest oczywiście błędne. Blachodachówka charakteryzuje się wysoką sztywnością ze względu na charakter swojego profilu. Z reguły, częściej jesteśmy w stanie zaobserwować ją na dachach nowoczesnych konstrukcji. Wpływ na to ma różnorodna forma, której dopasowanie do bryły budynku nie jest w ogóle skomplikowane.  

Pokrycie to można określić jako pasujące do każdego typu konstrukcji. Najpopularniejszą propozycją jest tutaj blachodachówka falista, której kształt robiony jest na wzór standardowych dachówek ceramicznych. Elementy te są już robione w taki sposób, że ciężko z perspektywy osoby przechodzącej obok rozróżnić, jaki typ materiału osadzony jest na szczycie. Blachodachówki względem zwykłych dachówek mają jednak przewagę w kwestii ceny, szybkości i łatwości montażu, a także lekkości. 

Dach z blachodachówki czy blachy trapezowej? - dane techniczne i porównanie obydwu pokryć  

Blacha trapezowa – specyfikacja 

Blacha trapezowa to pokrycie, które rozpoznaje się po trapezie widniejącym w polu przekroju. Wysokość danej figury jest zależna od oznaczenia i przeznaczenia danej blachy. Dla dachów w konstrukcjach mieszkalnych, najczęściej stosowana jest tania blacha trapezowa t18. Symbol na końcu oznacza, że wysokość profilu jest równa 18mm. 

Wyróżniamy kilka typów blach trapezowych, zestawionych względem materiału wykonania. Najpopularniejszym z nich jest aktualnie blacha trapezowa ocynkowana, nadająca pokryciu właściwości odporne na korozję. Materiał ten zostaje jednak powoli wypierany przez alucynk, który na ten moment jest lepszy pod względem właściwości, lecz znacznie droższy.  

Wyróżniamy jeszcze blachy aluminiowe oraz te z powłoką poliestrową. Każda z nich posiada nieco odrębne właściwości, przydające się w różnych sytuacjach. 

Blachodachówka czy blacha trapezowa – co wybrać? 

W kwestii szczelności i wytrzymałości, obydwa pokrycia są do siebie bardzo podobne. Żywotność również w obu przypadkach szacowana jest na ok. 40 lat. Spora różnica występuje natomiast w kwestii ciężaru. Blacha trapezowa jest pokryciem dużo lżejszym od standardowej blachodachówki, choć tak naprawdę montaż zarówno jednego, jak i drugiego nie wymaga specjalnego wzmacniania więźby dachowej.  

Zastanawiając się nad wyborem jednego z dwóch powyższych pokryć, musimy przede wszystkim skupić się na kilku aspektach. Pierwszym z nich jest oczywiście nasz gust i wizualna pasowość pokrycia względem konstrukcji budynku. Warto zwracać także uwagę na cenę. Blacha trapezowa jest materiałem dużo tańszym od jakiegokolwiek typu blachodachówki. Istotne są też oczywiście parametry dachu, takie jak skos, kąt nachylenia czy ilość połaci.