Rodzaje dachów w domach jednorodzinnych

Wybór konstrukcji dachowej to nie jedynie kwestia estetyki. Jest to element poważnie wpływający na całkowity koszt budowy, jak również koszty późniejszej eksploatacji. Gama rodzajów dachów, stosowanych w budynkach jednorodzinnych jest szeroka. Do wyboru mamy między innymi dachy jedno-, dwu-, cztero-, wielospadowe,dachy łamane(mansardowe), jak również zyskujące popularność ostatnimi czasy dachy płaskie. Co warto wiedzieć o rodzajach dachów i na co warto zwrócić uwagę?

Wybór konstrukcji dachowej do domu jednorodzinnego

Na etapie projektowym budowy, trzeba będzie podjąć wiele wiążących decyzji, w tym tę o doborze konstrukcji dachowej. Nie zawsze będziemy mieć w tym pełną dowolność. Część aspektów związanych z rodzajem dachów na danym obszarze, jest regulowanych przez miejscowy plan zagospodarowania terenu lub warunki zabudowy. Często zawierają się tam szczegółowe wytyczne dotyczące nie tylko rodzaju dachu, ale i kątu nachylenia lub nawet koloru pokrycia. Odgórne wytyczne powinny zostać uwzględnione na etapie projektowym, aby móc płynnie i bez biurokratycznych przeszkód przejść do etapu samej budowy. 

Rodzaje dachów w domach jednorodzinnych

Rodzaje dachów w domach jednorodzinnych

Rosnącą popularnością cieszą się dachy płaskie. Dotychczas najczęściej stosowano je w budownictwie przemysłowym, ale przez wzgląd na atrakcyjną cenę oraz fakt, że doskonale wpisują się w najnowsze trendy, coraz częściej znajdują zastosowanie w jednorodzinnych domkach. Tego typu dachy są bardzo funkcjonalne, dzięki nim pomieszczenie na poddaszu nie zawiera skosów, przez które ciężko dopasować meble i zaaranżować pomieszczenie.  Ponadto dachy te zapewniają szereg możliwości - ich powierzchnię można bowiem wykorzystywać jako taras, bądź nawet jako ogród. 

Warto jednak pamiętać, że dachy płaskie powinny mieć starannie wykonaną hydroizolację oraz system odprowadzania wody, dlatego o wykonanie takiej konstrukcji dobrze zwrócić się do profesjonalistów, bazujących na sprawdzonych materiałach oraz nowoczesnej technologii wykonania. Godna polecenia w tym zakresie jest firma SUEZ, której dachy znakomicie sprawdzają się przez długie lata. 

Dachy jednospadowe są zbliżone do dachów płaskich, mają jednak większy kąt nachylenia. Najczęściej stosuje się je w przybudówkach.

W Polsce bardzo często spotyka się dachy dwuspadowe, składające się z 2 połaci. Tego typu konstrukcja umożliwia wykorzystane dekoracyjnych pokryć dachowych.

Często spotyka się również dachy czterospadowe, w których dwie większe połacie są w kształcie trapezu, a dwie mniejsze w kształcie trójkąta.

Dla domów o dużej powierzchni stosuje się dachy wielospadowe, które składają się z wielu połaci w różnych kształtach. Niestety, jako, że są to zazwyczaj bardzo skomplikowane, wymagające konstrukcje, cechują się one wysokim kosztem.

Piękny, stylowy dach kusi, ale pamiętajmy aby design przysłonił nam względów praktycznych. Weźmy pod uwagę panujące na danym terenie warunki, fakt czy chcemy aby poddasze było użytkowe, czy też nie mamy takich wymogów i jakim budżetem dysponujemy.