System rekuperacji a kominek - co warto wiedzieć na ten temat?

Rekuperacja to pojęcie, które bez wątpienia warto znać. Na czym zatem polega rekuperacja? Jakie korzyści wynikają z jej stosowania?

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja, która umożliwia wymianę powietrza przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła. Do rekuperacji stosuje się specjalne urządzenie tak zwany rekuperator. Wiele osób docenia tego typu rozwiązanie, ponieważ przyczynia się ono do zmniejszenia kosztów ogrzewania. W rekuperatorze ma, bowiem miejsce wymiana ciepła dwóch strumieni. Powietrze, które napływa do budynku ogrzewana jest w rekuperatorze za pomocą wywiewanego ciepłego powietrza. Przy czym należy dodać, że strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą. Oprócz odzysku ciepła rekuperacja przyczynia się do eliminacji zawilgocenia pomieszczenia. Ponadto nawiewane powietrze jest filtrowane przez rekuperator. Jest, więc ono pozbawione pyłków, kurzu i zanieczyszczeń. Jak więc widać takie rozwiązanie ma wiele zalet.

System rekuperacji a kominek - co warto wiedzieć na ten temat?

Rekuperacja a kominek

Jeżeli chcielibyśmy korzystać w domu jednocześnie z kominka i rekuperatora to powinniśmy wiedzieć o tym, że w mieszkaniach, w których stosuje się rekuperację należy używać specjalnych modeli kominków. Takie kominki muszą posiadać zamkniętą komorę spalania. Dlaczego? Chodzi tu przede wszystkim o to, aby pobór powietrza był niezależny i system kominkowy nie utrudniał pracy rekuperatora. Jeżeli kominek podczas swojej pracy nie będzie pobierał powietrza z pokoju, w którym się znajduje niezakłuci zrównoważonej wentylacji. Warto również zaznaczyć, że jeżeli chodzi o system dystrybucji gorącego powietrza (DPG) to musi on funkcjonować zupełnie oddzielnie od systemu rekuperacji, ponieważ powietrze, które dystrybuowane jest kanałami nawiewnymi DPG jest niestety zbyt ciepłe, dlatego też nie może trafić do rekuperatora. Należy jednak podkreślić, że rekuperator naprawdę skutecznie rozprowadza ciepło kominkowe w mieszkaniu, dlatego też nie ma takiej konieczności, aby łącznie z nim montować instalacje DPG.