W jaki sposób działają karty e-SIM?

Karta e – SIM jest coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem. Jak działa ta technologia? Czy warto z niej korzystać, a może lepiej odpuścić? Co konkretnie powinieneś o niej wiedzieć? Sprawdź, czytając ten artykuł!

Krótka historia karty SIM

Pierwsze telefony komórkowe nie posiadały karty SIM, ale zostały odpowiednio zaprogramowane przez producenta. Sama karta SIM pojawiła się już w 1991 roku. Dodatkowo, na przestrzeni lat rozmiar kart został znacznie zmniejszony.

Technologia e-SIM

Technologia e- SIM ma zarówno zalety dla konsumentów i wady dla operatorów sieci komórkowych. Obecnie zmiana operatorów zajmuje trochę czasu. Dzięki e - SIM można o wiele szybciej uzyskać kod aktywacyjny, co ułatwia transfer do innej sieci. Ponadto w większości krajów zachodnich smartfony są związane umowami, a użytkownicy zwykle mogą korzystać tylko z wydanej przez niego karty SIM. Ideą Apple jest zburzenie całego procesu, dając producentom urządzeń możliwość zwiększania sprzedaży online.

W jaki sposób działają karty e-SIM?

Gdzie korzysta się z kart e-SIM?

Obecnie większość krajów europejskich i operatorów komórkowych w Kanadzie, Katarze, Singapurze, Tajwanie, Hongkongu, Tajlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Kuwejcie i Stanach Zjednoczonych zapewnia karty e-SIM do iPhone'a. Takie karty można również kupić od operatorów komórkowych Truphone i GigSky, który działają w poza granicami polski. Obecnie dla wielu jedynym sposobem na wypróbowanie eSIM jest przede wszystkim karta podróżna.

Jak korzystać z e-SIM?

Aktywacja wirtualnej karty SIM nie jest skomplikowana. Abonenci muszą jedynie zeskanować kod QR wygenerowany przez operatora lub ręcznie wprowadzić adres serwera SM-DP + i kod aktywacyjny. Plik konfiguracyjny użytkownika jest generowany na serwerze SM-DP + Zainstalowany na urządzeniu program LPA (Local Configuration File Assistant) odpowiada za uzyskanie odpowiedniego pliku konfiguracyjnego i uruchomienie konfiguracji na mikroczipie eUICC (wbudowana uniwersalna karta układu scalonego) File, a następnie zapisanie pliku konfiguracyjnego w następującej formie: encrypted. Natomiast chip eUICC jest przeznaczony również do autoryzacji.

Z całą pewnością właściciele nowych iPhone'ów powinni spróbować tego właśnie rozwiązania. Jeżeli natomiast Twój kraj nie obsługuje technologii, możesz kupić wirtualną kartę SIM za granicą.